sobota, 13 sierpnia 2011

AGREST.



AGREST

- jest jednym z najzdrowszych owoców, jego krzaki jeszcze niedawno gościły w niemal każdym ogródku działkowym. Dziś staje się mniej popularny, chociaż wciąż ma wielu zwolenników. Agrest to owoc pochodzenia europejskiego, uznawany niegdyś za oznakę szczęścia domowego ogniska. Jest kolczastym krzewem, wysokości do 2 metrów, kolce występują na wszystkich pędach, u nasady pączków. Zbieranie agrestu, ze względu na kolce, to niewielka przyjemność, ale dojrzewające w pełnym słońcu surowe owoce, wbrew wszelkim opinią są słodkie, smaczne i bardzo zdrowe. A pogląd o kwaśnym agreście zapewne wziął się z braku cierpliwości i zbieraniu niedojrzałych owoców. Wielu osobom nie smakuje też pokryta włoskami gruba skórka, ale i bez niej agrest zasługuje na uwagę i kto powiedział, że trzeba ją jeść? 

Pomaga w ujędrnianiu mięśni, wyostrza myślenie, wzmacnia wątrobę i płuca, redukuje kwasowość, zwiększa także płodność. Owoce agrestu pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu moczowego, są dobre dla skóry i pracy oczu. Zawiera sporo witaminy C, wspierającej odporność i będącej cennym antyoksydantem. Uznanym antyoksydantem jest także witamina A, której również sporo w agreście. Niskokaloryczny agrest ( 100 g zawiera 46 kcal ), usprawniający pracę układu pokarmowego dzięki sporej zawartości kwasów organicznych i przyzwoitej ilości błonnika ( 100 g zawiera 3 g błonnika ) jest zalecany osobą na diecie. 

Obfituje w witaminy z grupy B i P, niezbędne dla prawidłowego metabolizmu komórki, czyli zdrowia ogólnego, funkcjonowania całego organizmu. Zawiera wyjątkowo cenne minerały żelazo, potas, sód, molibden, magnez, żelazo, fosfor, wapń, dlatego skutecznie wspiera układ kostny i mięśniowy, zapobiega anemii, a nawet poprawia humor. Zawiera kwasy organiczne: cytrynowy oraz niewielkie ilości kwasów jabłkowego i winnego, w owocach niedojrzałych dodatkowo występuje kwas bursztynowy. Pośród węglowodanów dominują fruktoza i glukoza, sacharoza obecna jest w znikomych ilościach. Dzięki pektynom pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Działa moczopędnie. 

Jest polecany osobom cierpiącym na artretyzm, usuwa bowiem kwas moczowy, co zapobiega kolejnym atakom tej nieuleczalnej choroby. Dzięki swoim właściwościom przyczynia się do zapobiegania nowotworom i poprawia metabolizm, normalizując przemianę materii całego organizmu, regularne spożywanie agrestu działa wspomagająco w leczeniu podagry, reumatyzmu i chronicznych stanów zapalnych skóry. Agrest ma również właściwości żółciopędne (schorzenia wątroby i woreczka żółciowego), przeczyszczające (chroniczne zaparcia), remineralizujące, wzmagające ruch robaczkowy jelit, poprawiające przyswajanie pokarmów i pobudzające apetyt (brak łaknienia). Stosuje się je także jako środek przeciwbólowy przy stanach zapalnych żołądka i jelit, jak również w celu normalizacji procesów trawiennych. Zawarte w agreście pektyny ułatwiają wydalanie z organizmu soli metali ciężkich, a także pobudzają przemianę materii, mają zdolność obniżania ciśnienia. 

Regularne spożywanie agrestu jest skutecznym środkiem przeciwko otyłości. W chorobach skórnych owoce agrestu i sok działają oczyszczająco i odżywczo. Podobnie jak sok z cytryny, sok z agrestu poprawia kwasowość skóry, w związku z tym po myciu rąk mydłem można je natrzeć rozkrojonym agrestem. 

Naturalny sok z agrestu nadaje się świetnie na kuracje dietetyczne przy zaburzeniach przemiany materii – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci ( można podawać dzieciom po 9 miesiącu życia ). Odświeża, tonizuje i reguluje gospodarkę witaminami, szczególnie przy niedoborze witaminy C, także przy wszelkich chorobach przeziębieniowych. Świeży zapobiega zaparciom, suszony działa przeczyszczająco.

W medycynie ludowej agrest zaleca się przy często występujących krwotokach, również przy zbyt obfitym krwawieniu miesiączkowym, których skutkiem może być anemia. Profilaktycznie przeciwko miażdżycy, schorzeniom dróg moczowych i żółciowych, chorobom nerek. Przy biegunce pomaga wywar z korzeni agrestu. Dawniej sądzono, że sok z agrestu leczy wszystkie stany zapalne i pomaga w uzdrawianiu chorych na malarię. Liście agrestu stosowano jako środek pomagający w piasku nerkowym, czyli małych kamyczkach tworzących się w układzie moczowym. Badania naukowe dowodzą, iż kwas bursztynowy, zawarty w owocach agrestu ma właściwości eliksiru młodości. Dlatego lecznicza nalewka z agrestu bardzo polecana osobom starszym, chorym na przewlekłe choroby zakaźne, mającym kontakt z promieniotwórczymi materiałami.

Znalazł także zastosowanie w kosmetologii i jest składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych. Jest to zasługą obecnych w nim antyoksydantów. Maseczka z jego świeżych owoców, dzięki obecności kwasów organicznych działa oczyszczająco i wybielająco. 


Agrest możemy spożywać na surowo, ale jest również wyjątkowo cennym surowcem przetwórczym. Agrest można zamrażać, robi się z niego także dżemy, konfitury, powidła, kompoty, kremy, budynie, kisiele, galaretki, kruche babeczki z agrestem, szarlotki, nadzienia do cukierków, zupy, kompoty, soki oraz wina i nalewki.
                                                                                                                  

Brak komentarzy: