niedziela, 14 sierpnia 2011

ANANAS.


ANANAS
- w stanie naturalnym rośnie w Ameryce Południowej. Ananas to potocznie nazwa owocostanu ananasa jadalnego. Duży, soczysty owoc wyrasta na szczycie krótkiej łodygi, wyrastającej z rozety kolczastych liści. Do głównych producentów ananasów należą Hawaje, Brazylia, Meksyk i Filipiny. 
Ananas ma niepowtarzalny słodki, aromatyczny, intensywny zapach i jest przede wszystkim zdrowym i nietuczącym owocem. 
Świeży owoc jest bogaty w cenne dla naszego organizmu składniki odżywcze, a przy tym mało kaloryczny.
Dostarcza sporo błonnika, który pęczniejąc w żołądku, tłumi uczucie głodu. Duży plaster ananasa zawiera 30 mg witaminy C - czyli prawie połowę zalecanej dziennej dawki - a także witaminy A, B, PP oraz miedź, mangan, cynk, żelazo, sód, fosfor, magnez, potas, wapń, kwas foliowy i bromeline - enzym rozkładający białko i ułatwiający trawienie. To ona powoduje, że roztwór żelatyny zmieszany z kawałkami świeżych owoców się nie ścina.

Świeże owoce zaleca się osobom cierpiącym na niestrawność i słabe wydzielanie soków trawiennych, poprawiają też one między innymi funkcjonowanie nerek, pracę wątroby i naczyń wieńcowych. Ananas ma również działanie przeciwzapalne i likwidujące obrzęki. Okłady z jego świeżych plastrów pomagają przy stłuczeniach, ropiejących krostach i opuchliźnie. Wspomaga procesy gojenia i rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych i urazach sportowych, wspomaga gojenie ran i oparzeń. Bromelina zmniejsza obrzęki, siniaki, skraca czas wyleczenia urazu, zmniejsza ból po zabiegu i zwiększa odporność na urazy.

Według naukowców bromelina może mieć podobne działanie przeciwbólowe do ibuprofenu w przypadku zwyrodnień i chorób reumatycznych stawów.  Może również obniżyć temperaturę ciała podczas gorączki, zapobiega osteoporozie dzięki zawartości manganu, żelaza i miedzi. Podobno bromelina pomaga usuwać martwe tkanki z ran po oparzeniowych, nie uszkadzając zdrowych tkanek. Działa również odkażająco na rany, jest stosowana przy ukąszeniach i ugryzieniach przez zwierzęta. Pomocniczo przy chorobach dróg oddechowych i alergii, przy katarze, kaszlu oraz może wpływać na zmniejszenie obrzęku wywołanego zapaleniem zatok i kataru siennego.

Wspomaga procesy trawienne, zmniejsza zgagę i inne zakłócenia ze strony żołądka. Bromelina pomaga w walce z  biegunkami wywołanymi przez bakterie, może być stosowany przy zapaleniach oskrzeli, układu moczowego, płuc, w chorobach wieńcowych ma zdolność rozpuszczania zakrzepów krwi.

Ten tropikalny owoc obfituje w substancje antyrakowe, szczególnie zapobiega
nowotworom płuc i stosuje się go w diecie nałogowych palaczy. Ananas zalecany jest jako owoc spowalniający efekty starzenia. Odbudowuje splot kolagenowy regenerując komórki. Łagodzi skutki opalania, wybiela przebarwienia skóry, likwiduje plamy starcze i piegi. Enzym ten czyli bromelina jest w stanie rozłożyć tysiąckrotnie więcej protein, niż sam waży, dlatego też jest stosowany w dietach odchudzających. Pamiętaj jednak, że taki efekt zapewnia jedynie spożycie bromeliny na surowo, więc po sutym posiłku zjedz plaster świeżego ananasa.

Nie jest jednak cudownym lekiem na wszystkie dolegliwości, gdyż mogą również wystąpić skutki uboczne, może wchodzić w reakcje z niektórymi lekami, dlatego jej stosowanie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Działania niepożądane to:  biegunka, nudności, wymioty, nasilone krwawienia miesiączkowe i inne krwawienia ( rozrzedza krew), reakcje skórne u osób uczulonych na ananasa, wzmożone objawy astmy. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z wysokim ciśnieniem, nadkwasotą, chorobami wątroby i nerek, wrzodami żołądka i dwunastnicy oraz kobiety w ciąży.

Obecnie ananasa używa się do produkcji niektórych preparatów odchudzających i kremów przeciwko cellulitowi, do produkcji kosmetyków dla cery z „problemami”. Możesz pomóc swoje skórze i nałożyć po prostu na nią zmiksowany bądź cały plaster ananasa . Pamiętaj jednak, że enzym szybko się ulatnia.

Ananasy spożywa się na surowo, w postaci soku, czy konserwowane zalewą w puszkach, są słodsze, ale nie posiadają w/w własności. Chętnie stosuje się do ciast, deserów i przetworów (dżemy, kompoty ), do dań mięsnych, mącznych i rybnych. Sok również poddaje się fermentacji otrzymując ocet albo alkohol, a po jego destylacji uzyskuje się spirytus. Z liści wierzchołkowych uzyskuje się przędzę do produkcji koronek i delikatnych przewiewnych tkanin.

Porcja surowego ananasa zawiera 30 kalorii w 100 gramach. Najbardziej tuczące są konserwowane ananasy w mocno słodzonym syropie. Kiedy więc dokucza nam głód, najlepiej skusić się na duży plasterek świeżego ananasa. Owoc ten wypełni nam żołądek, a co za tym idzie zaspokoi uczucie głodu. Ananas zawiera bardzo mało tłuszczu i kalorii, natomiast zawiera dużo wody, której picie jest wskazane podczas odchudzania. Pijmy więc świeży sok z ananasa - może tylko Nam pomóc w zachowaniu zdrowia i szczupłej sylwetki.


Uważany również za afrodyzjak - Sprawdźcie sami?

                                                                                           

Brak komentarzy: