niedziela, 7 sierpnia 2011

SÓD.


Sód

- jest najważniejszym kationem płynu pozakomórkowego, ale znajduje się również w tkance kostnej i w mniejszym stężeniu w płynie wewnątrzkomórkowym, reguluje utrzymanie odpowiedniego ciśnienia osmotycznego i równowagi kwasowo-zasadowej, zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych, zwiększa wydzielanie soków trawiennych, podnosi ciśnienie tętnicze krwi, razem z potasem pełni ważną rolę w przenoszeniu impulsów nerwowych, poprawia nastrój szczególnie u ludzi z niskim ciśnieniem, zapobiega udarom serca, reguluje skurcze i rozkurcze mięśni w tym mięśnia sercowego, jest również aktywatorem wielu enzymów. Ilość sodu w organizmie ocenia się na około 60 gramów sodu, a jego stężenie w surowicy krwi waha się w granicach, 135-145 mmol/l. 

Objawy niedoboru sodu:


- niedobór sodu w organizmie stwierdza się rzadko, ponieważ sól występuje w większości produktów i potraw. Jednym z pierwszych objawów niedoboru sodu są kurcze, często pojawiające się w mięśniach łydek. W poważniejszych przypadkach niedobór sodu prowadzi do odwodnienia organizmu, co pociąga za sobą obniżenie ciśnienia krwi, uczucie suchości w ustach i wymioty, bóle głowy, zaburzenia koncentracji, utrata apetytu, drgania mięśni, kłopoty z pamięcią. Normalnie nadmiar sodu jest wydalany przez nerki. Jednak u niektórych osób wysokie spożycie tego pierwiastka może powodować obrzęki z powodu zatrzymania płynów w organizmie oraz wysokie ciśnienie tętnicze. Nadmierna utrata sodu występuje również przy biegunkach i wymiotach. Sytuacja taka wymaga możliwie szybkiego uzupełnienia braków sodu. 

Objawy nadmiaru sodu:


- przy normalnym odżywianiu nadmiar sodu w organizmie wydalany jest z moczem oraz w mniejszym stopniu z kałem i z potem. Zbyt duża podaż sodu w diecie wpływa na podwyższenie ciśnienia tętniczego, dlatego należy używać preparaty zastępujące sól jak również wybrać produkty o obniżonej zawartości sodu, ograniczyć żółte sery, mięsa. Zbyt dużym spożyciem soli może mieć wpływ na choroby naczyniowe, cukrzycę, uszkodzenie nerek, dolegliwości wątroby, podwyższone stężenie cholesterolu, uczucie zmęczenia. 

Źródła sodu w pożywieniu:

- znajduje się niemal we wszystkich spożywanych pokarmach, przy czym duże jego ilości znajdują się zwłaszcza w żółtym serze, drobiu, rybach, pieczywie i oczywiście w soli kuchennej.

                                                                                                                


Brak komentarzy: