niedziela, 7 sierpnia 2011

POTAS.





Potas


- jest najważniejszym kationem płynu wewnątrzkomórkowego oraz w mniejszej ilości znajduje się w płynie pozakomórkowym. Potas reguluje równowagę wodną organizmu i utrzymuje prawidłowy rytm serca oraz wpływa na równowagę kwasowo-zasadową i utrzymują właściwe ciśnienie osmotyczne, bierze udział w transportowaniu dwutlenku węgla przez czerwone ciałka krwi, jest potrzebny do zachowania bilansu wody i syntezowania białek, jest składnikiem elektrolitów, jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni, stabilizuje wewnętrzna strukturę komórek, współdziała z sodem w przeciwdziałaniu impulsów nerwowych, wzmacnia działanie enzymów kontrolujących wytwarzanie energii, odgrywa ważną rolę przy regulacji rytmu serca, przyczynia się do usuwania z organizmu produktów przemiany materii, pomaga dostarczyć tlen do mózgu, wspomaga trawienie, jest niezbędny do syntezy białek, bierze także udział w metabolizmie węglowodanów. Ocenia się że organizm zawiera około 150 gramów potasu a stężenie potasu w krwi utrzymuje się w granicach od 3,7 do 5 mmol/l. 

Objawy niedoboru potasu:

- do stanów niedoboru potasu w organizmie dochodzi w wyniku jego nadmiernej utraty przez przewód pokarmowy, długotrwałe wymioty, biegunka, niewydolność krążenia, niektóre choroby nerek, cukrzyca, a także w marskości wątroby, alkoholizmie, zawroty głowy, osłabienia mięśni i paraliż, zatrzymanie wody, niskie ciśnienie krwi, wzmożone pragnienie, senność, zmęczenie i stan splątania, zaparcie, utrata apetytu, skurcze jelit, nieregularne bicie serca, bóle głowy, dolegliwości mięśniowe, nadmierną suchość skóry, omdlenia, zaburzenia zachowania, uczucie znużenia, zaburzenia koncentracji, nerwowość, problemy ze snem, spowolniona reakcja na bodźce, pobudzenie, osłabienie, trądzik u dorastającej młodzieży, wydłużony czas gojenia się ran.

Objawy nadmiaru potasu:

- nadmiar potasu przebiega często bezobjawowo. Wśród objawów mogących wystąpić u chorych należy wymienić: objawy nerwowo-mięśniowe, nieprawidłowe odczuwanie bodźców, uczucie mrowienia ust i języka, skurcze mięśni, porażenia mięśni zaburzenia pracy serca, niemiarowość serc, słabość mięśni, umysłowa apatia, zatrzymanie akcji serca, owrzodzenie jelita cienkiego, zaburzenia pracy nerek.

Źródła potasu w pożywieniu:


- występuje powszechnie w większości produktów spożywczych, w roślinach strączkowych, orzechach, warzywach i owocach. Duże jego ilości zawierają owoce cytrusowe, banany, melon, pestki słonecznika, liście mięty, zielone warzywa, pomidory, ziemniaki, marchew, brokuły, brukselka, kapusta, awokado, daktyle, orzechy, szpinak, suszone morele, kiełki jęczmienne, mleko pełne, suszona fasola, soczewica, zielony groszek, kakao, pietruszka, rzodkiewka, brązowy ryż. Generalnie im pokarm uboższy w tłuszcze, tym bardziej bogaty w potas.

                                                                                                                         


Brak komentarzy: