środa, 14 marca 2012

BORÓWKA


  • BORÓWKA

    - brusznica (Vaccinium vitis-idaea), nazywana także borówką czerwoną – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych. Występuje powszechnie w Europie oraz Ameryce Północnej. W Polsce często występuje w lasach iglastych i na wrzosowiskach. Inne nazwy to borówka wiecznozielona, czerwienica, czerwona jagoda – kamioneczka, gogodza.
    
    Borówka brusznica zaliczana jest do roślin leczniczych.
     Do celów leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim liście, choć związki lecznicze występują także w owocach czerwonej jagody. Liście borówki brusznicy zawierają glikozydy (przede wszystkim arbutynę), garbunki, kwasy organiczne, cukry, witaminę C i antybiotyki. W owocach odnajdziemy przede wszystkim cukry, kwasy owocowe (cytrynowy i jabłkowy), kwas benzoesowy i szczawiowy( z tego względu nie są zalecane przy kamicy nerkowej).
    Ponadto są w nich obecne garbniki, flawonoidy, glikozydy- w tym arbutyna i wakcynina, które mają właściwości przeciwzapalne - głównie w drogach moczowych. Borówki mają także pektyny, prowitaminę A, witaminę C, sole mineralne- w sporych ilościach, najwięcej związków magnezu. Zawierają rzadki mangan.

    Substancje te działają ściągająco i dezynfekująco. Odwar z nich stosuje się przeciw zapaleniom dróg moczowych i żółciowych, przeciw kamicy nerkowej, gośćcu i biegunce.
     Czerwone jagody działają regulująco na czynności trawienne i przeważnie stosowane są jako środek dietetyczny ułatwiający odchudzanie. Jak widać, to cenna roślina. Owoce poprawiają apetyt, mają także działanie przeciwbiegunkowe, sok obniża temperaturę. W lecznictwie liście stosuje się jako środek moczopędny, dezynfekujący. Mają one działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, są znanym ludowym środkiem na przeziębienia, reumatyzm.
    Owoce borówki cenione są w produkcji przetworów, ponieważ stanowią cenny dodatek do mięsnych potraw. Robi się z nich konfitury, dżemy, które są dodatkiem do sosów, z dodatkiem gruszek i jabłek, robi galaretki, które są dodatkiem do ciemnych mięs, indyka i dziczyzny. Do mięs podaje się również czerwone jagody kwaszone. W niektórych gospodarstwach domowych robi się z nich kompoty i soki. W przemyśle spożywczym czerwone jagody używa się do produkcji wina oraz nadzienia do cukierków. Dzięki naturalnemu konserwantowi (kwas benzoesowy) zawekowane owoce nie psują się.

    Rośliny borówki brusznicy cieszą się popularnością także ze względów dekoracyjnych. Ich kwiaty chętnie stawia się w domowych wazonach, a gałązki brusznicy często pojawiają się w dekoracjach bożonarodzeniowych, są także tradycyjnym elementem ozdobnym wielkanocnych stołów i przystrajają wielkanocne święconki. Owoce można mrozić i suszyć. Suszone owce zmieniają część swoich właściwości.

                                                                                                                     

Brak komentarzy: