czwartek, 15 marca 2012

GRUSZKA.


  • GRUSZKA

    - owoc drzewa lub krzewu o wysmukłym kształcie z rodziny różowatych. Gruszki uprawiane były już w starożytnej Grecji, choć najprawdopodobniej pochodzą z Azji. W ciągu liczącej 30 wieków uprawy gruszy wyselekcjonowano kilka tysięcy odmian uprawnych tego owocu, gatunki łatwo się ze sobą krzyżują, tworząc liczne podgatunki i formy przejściowe.

    Belgowie i Francuzi od XVII wieku z powodzeniem hodowali gruszki i to właśnie oni rozpropagowali lecznicze właściwości tego owocu. Gruszka jest owocem, który zawiera wiele cennych składników, ważnych dla naszego zdrowia. Owoce gruszy są bardzo zdrowe i wbrew panującej opinii, nie są ciężkostrawne, mogą je jeść nawet osoby z wrażliwym żołądkiem, muszą jedynie pamiętać, by najpierw bardzo dokładnie pogryźć każdy kawałek.

    Świeża średniej wielkości gruszka ma ok: 60 kalorii. Posiada wiele składników mineralnych, najwięcej potasu, jest bogata w fosfor, wapń, magnez, sód, miedź, żelazo, cynk, selen, a także bor i jod. W owocu występują kwasy owocowe ( kwas jabłkowy i kwas cytrynowy ), węglowodany, olejki eteryczne, błonnik i pektyny. Zawiera także witaminy: A, B1, B2, B3, B5, B6, przeciwutleniacz witaminę C, E i PP. W miarę dojrzewania owoców ilość kwasów organicznych i pektyn maleje, a rośnie natomiast zawartość cukrów. Działa zasado twórczo dzięki temu, zapobiega kwasicy.

    Gruszka średniej wielkości jest prawdziwą kopalnią potasu zawiera około 210 mg. Potas jest składnikiem niezmiernie ważnym dla zdrowia człowieka. Pobudza prawidłową kurczliwość mięśniową, reguluje mechanizm transmisji w układzie nerwowym, a ponadto uczestniczy w metabolizmie białek.

    Niedobór potasu pojawia się w przypadku intensywnego uprawiania sportu, a w każdym razie w następstwie ćwiczeń czy wysiłku fizycznego powodując wzmożone pocenie się. 

    Gruszki posiadają właściwości lecznicze i od bardzo dawna używa się ich jako leku zapobiegającego różnym chorobom. Niewielka cierpkość soku z gruszek pochodzi z garbników, które sprzyjają wydalaniu z organizmu zbędnych i toksycznych substancji. Zaleca się je przy zapaleniu dróg moczowych oraz w profilaktyce i leczeniu kamicy moczowej, przy stanach zapalnych gruczołu krokowego. Ma właściwości przeciwgorączkowe. Hamuje biegunki, leczy drogi żółciowe, wzmacnia organizm po rekonwalescencji, przyspiesza gojenie się ran. Zaleca się ją w nudnościach i wymiotach, miękkie dojrzałe gruszki pobudzają trawienie i przeciwdziałają zaparciom, łagodzą niekorzystne skutki stosowania leków syntetycznych. Posiadają właściwości regulujące ciśnienie krwi, jest i powinna być stosowana w diecie wysoko ciśnieniowców, łagodnie obniża ciśnienie i uszczelnia naczynia włosowate.

    Gruszka to owoc o najwyższej zawartość naturalnego cukru o największej sile słodzącej, dlatego świeży sok gruszkowy szybko wyrównuje stężenie glukozy we krwi, dodając energii. Świeże gruszki są bogate w błonnik. Obfitość błonnika przysparza temu owocowi dodatkowych wartości. Błonnik stanowi bowiem niezbędny składnik codziennej diety. Przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi, wspomagając równocześnie działanie układu trawiennego. Gruszki wskazane są dla cukrzyków i dla tych wszystkich, którzy pragną ograniczyć spożywane kalorie bez wyrzekania się przyjemności smakowania słodkiego i soczystego owocu. Podstawowym cukrem prostym występującym w gruszkach jest lewuloza, stanowiąca cukier naturalny o największej sile słodzącej. Dieta bogata w błonnik zmniejsza ryzyko zachorowania na raka okrężnicy i jest pomocna w kontroli poziomu cholesterolu. Gruszki jako jeden z niewielu owoców zawierają jod, co powoduje, że pozytywnie wpływają na funkcjonowanie tarczycy i zapobiegają jej schorzeniom.

    W medycynie ludowej napar z gruszek stosuje się przy przeziębieniach, gorączce i uporczywym kaszlu, a bardzo mocny napar z suszonych gruszek stosuje się w formie okładów na czoło i głowę - przy bólach głowy i migrenie, jak również w formie okładów na trudno gojące się rany i owrzodzenia.

    Gruszki rzadko wywołują uczulenia. Można podawać je niemowlakom po 6 miesiącu życia w formie deseru. Dorośli powinni pamiętać o jedzeniu gruszek ze skórką. Jednak osoby o wrażliwych jelitach, lub cierpiący na schorzenia dróg żółciowych powinni spożywać owoce gotowane, gruszki w stanie surowym mogą im zaszkodzić.

    Naukowcy udowodnili, że regularne spożywanie gruszek może pobudzać nasz mózg do wydajniejszej pracy. W swoim składzie gruszki posiadają pierwiastek o nazwie bor. To za sprawą boru łatwiej nam pracować umysłowo. Bor pobudza szare komórki do wytężonej pracy oraz poprawia możliwości koncentracji. Pierwiastek ten jest też szczególnie ważny podczas procesów związanych z transportem po organizmie wapnia. W szczególności zapobiega ubytkom wapnia z kości. Dlatego dojrzałe gruszki powinny jeść osoby szczególnie narażone na osteoporozę. Do grupy podwyższonego ryzyka należy zaliczyć osoby przyjmujące leki z zawartością sterydów lub kobiety w okresie menopauzalnym. Wystarczy jednak zjadać 2 gruszki na tydzień by w ten sposób naturalnie zapobiegać ryzyku wystąpienia osteoporozy.

    Gruszka ze względu na swoje bogactwo witamin i minerałów znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce. Z niej i cennych jej składników produkuje się kremy, toniki, żele pod prysznic, balsamy do ciała, maseczki, szampony, perfumy, kosmetyki anty trądzikowe itp.

    Ekstrakt ( wyciąg z owoców gruszy ) jest bardzo cennym składnikiem w recepturze kosmetycznej. Jest bogatym źródłem cukrów prostych: fruktozy, glukozy, polifenoli o działaniu antyutleniającym, witamin, kwasów owocowych, oraz minerałów. Ekstrakt wykazuje działanie wygładzające, usuwa martwe komórki wygładzając wszelkie niedoskonałości skóry, kojąc i nawilżając, dzięki czemu zmęczona i poszarzała skóra odzyskuje miękkość i zdrowy koloryt. Polifenole oraz kompleks witamin A, E, C ujędrniają, spowalniają proces starzenia się skóry, a także chronią ją przed szkodliwym działaniem promieni UV.  Dzięki pektynom ekstrakty z gruszek wykorzystywane są w leczeniu dermatoz, egzem i trądziku.  Wyciągi z gruszki bardzo skutecznie walczą z trądzikiem. Właściwość ta została wykorzystana i zastosowana w wielu kremach do skóry tłustej i trądzikowej, które łagodzą stany zapalne i zapobiegają powstawaniu nowych wyprysków. Kwasy owocowe zawarte w gruszce oczyszczają naszą skórę  z nadmiaru sebum, zanieczyszczeń i martwych komórek warstwy rogowej naskórka, co w efekcie powoduje że skóra staje się gładka, odświeżona i promienna.

    Gruszka ma właściwości nadające naszym włosom miękkość i elastyczność. Dlatego gruszki są składnikiem wielu preparatów do pielęgnacji włosów zniszczonych, glukoza zawarta w wyciągu wiąże się z keratyną włosa, uelastycznia ją, zapobiegając rozdwajaniu włosów. Gruszki zawierają sporo witamin zwłaszcza witaminy z grupy B i biopierwiastków, które wzmacniają, zapobiegają łamaniu i rozdwajaniu się naszych paznokci. Przyspieszają również wzrost płytki paznokciowej. Witaminy, węglowodany i minerały - to wszystko jest potrzebne naszej skórze by prawidłowo funkcjonowała.

    Gruszki zawierają sporą ilość polifenoli będących naturalnymi antyoksydantami. Neutralizują one działanie wolnych rodników, które bardzo szkodzą naszej skórze i całemu organizmowi. To właśnie przez nie skóra szybciej się starzeje i częściej chorujemy na poważne choroby. Aby sie przed nimi chronić niezbędne są antyoksydanty, a w gruszkach jest ich bardzo dużo. Mają także działanie nawilżające mocno przesuszoną po lecie skórą  i rewitalizujące. Kremy czy zabiegi gruszkowe to znakomite antidotum dla suchej i zmęczonej skóry., poprawia stan skóry zwiotczałej i pozbawionej jędrności, działają też uspokajająco i wyciszająco na skórę. Najlepiej wspomagać się od środka jedząc gruszki i inne owoce, ale i od zewnątrz za pomocą specjalnych kosmetyków czy zabiegów.

    Przekonaj się sama i wypróbuj kilka prostych w domowym przygotowaniu gruszkowych maseczek:

    Maseczka do cery suchej i odwodnionej
    Gruszkę utrzyj na drobnej tarce, dodaj łyżeczkę miodu i łyżeczkę oliwy. Nakładaj na twarz, szyję i dekolt, po 20 minutach spłucz letnią wodą. ( Bez dodatku oliwy nadaje się również do cery tłustej )


    Maseczka z gruszki 


    Utrzyj gruszkę na papkę i wymieszaj z serkiem homogenizowanym. Jeśli jest zbyt rzadka możesz ją zagęścić płatkami owsianymi - wystarczy jedna łyżeczka płatków. Tak przygotowaną maseczkę nałóż na umytą i osuszoną twarz, szyję i dekolt i trzymaj 15 min zmyj letnią wodą.


    
    Lotion ściągający dla cery dla cery tłustej

    Pół litra soku z gruszek wymieszać z pół litrem soku ze świeżych ogórków. Do całości dodać 0,25 litra 70 % spirytusu. Wymieszaj dobrze wszystkie składniki i odstaw na kilka godzin w chłodne miejsce. Przelej do ciemnej butelki, przed użyciem wstrząśnij. Stosuj przemywając twarz, szyję i dekolt.

    Z dobroczynnego wpływu gruszek na nasze zdrowie możemy korzystać przez cały rok, słodkie odmiany gruszek warto jeść na surowo. Można też dodawać je do owocowych sałatek. Gruszki nadają się do zamrażania, przygotowuje się z nich przetwory, kompoty, dżemy, powidła, ciasta, galaretki, można je kandyzować i marynować w occie. Szczególnie dobrze komponują się z orzechami włoskimi, serem żółtym lub pleśniowym, jako dodatek do mięs z drobiu lub kaczki. Warto zastanowić się na suszeniem krążków gruszek na zimę, suszone gruszki to doskonały pomysł na przekąskę jako dodatek do musli, kasz i ryżu, do sporządzenia pysznego kompotu, tradycyjnego domowego środka przeciwgorączkowego i łagodzącego stany zapalne przewodu pokarmowego, taki napój idealnie gasi pragnienie.
    
                                                                                                           

Brak komentarzy: