sobota, 7 kwietnia 2012

KIWI.



KIWI 
 - owoc jagoda o cudownym smaku i szmaragdowozielonym kolorze, drzewiastego pnącza rośliny z rodziny aktinidiowatych zwany chińskim agrestemAktinidia smakowita (Actinidia deliciosa), pochodzi z południowych prowincji Chin. Uprawiana jest również w basenie Morza Śródziemnego, Australii, Chile, Nowej Zelandii, Kalifornii, Japonii, Grecji, Francji i we Włoszech.
  • Ten niewielki owoc jest niezmiernie bogaty w składniki odżywcze i jest bogactwem antyoksydantów, stąd nosi miano Super owocu, to prawdziwa witaminowa bomba.
    Owoce kiwi zawierają skarbnicę  witamin: witaminę A, B1 ( tiamina ), B2 ( ryboflawina ), B3 ( witamina PP, niacyna ), B5 ( kwas pantotenowy ), B6, B9 ( kwas foliowy ), mnóstwo witaminy C, Witaminę E, K. Obfitują w wiele składników mineralnych: potas, sód, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, miedź, mangan,selen. Zawierają beta karoten, węglowodany - fruktozę i glukozę, białka i błonnik. Pestki kiwi zawierają dużo kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, usprawniają pracę jelit i przyspieszają metabolizm organizmu.

    Kiwi jest bogatym źródłem witamy C, już zjedzenie jednego owocu zaspokaja dzienną dawkę zapotrzebowania na witaminę C u dorosłego człowieka. Potas składnik mineralny stabilizuje ciśnienie krwi i reguluje rytm serca. Fosfor reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, magnez dba o kondycję układu nerwowego, wapń dba o zdrowie naszych kości. Owoc ten spożywany regularnie poprawia naszą sprawność umysłową, koncentrację, dotlenia mózg, pomaga w walce ze stresem.
    
    Naukowcy uważają, że kiwi może zapobiec rozwojowi raka, poprzez naprawę uszkodzonego DNA, obniżając czynniki ryzyka chorób nowotworowych. Może również zastąpić aspirynę, ponieważ nie powoduje żadnych skutków ubocznych, w utrzymaniu zdrowego układu krwionośnego. Zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów krwi, chroni przed udarem i zakrzepicą żył. Reguluje poziom cukru i cholesterolu, przyczynia się do zmniejszenia poziomu trójglicerydów we krwi do 20%, dlatego jest owocem zalecanym dla cukrzyków.

    Włoscy naukowcy w kiwi odkryli nową formę witaminy E. Dotąd rozróżniano 8 form tej witaminy. Bardzo możliwe jest, że kiwi jest jedynym źródłem nowej formy witaminy E, nazwaną delta - tocomonoenol.
    Kiwi jest świetnym remedium na astmę i kaszel, dowiedli to włoscy naukowcy, według nich powinniśmy spożywać kiwi, aby wzmocnić nasz układ oddechowy. Wspomaga nasz wzrok, zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej i chroni przed jaskrą. Kiwi oprócz wzmacniania naszej odporności, hamuje nasz apetyt na słodycze, dlatego nie tylko podczas odchudzania warto zajadać się tymi owocami. 


    Kiwi jest niezbędne dla osób pijących duże ilości kawy i palących papierosy, ze względu na dużą zawartość witaminy E, która ulega degradacji niszczenia przez kofeinę i nikotynę.
    

    Kiwi znalazło zastosowanie w kosmetologii, ten niedoceniany przez nas owoc jest prawdziwą bombą witaminową dla całego organizmu i dla naszej skóry, jest naturalnym antyoksydantem. Kiedy brakuje witamin czy minerałów nasza skóra staje się pozbawiona blasku, poszarzała, wolno się regeneruje i dość szybko zachodzą w niej zmiany związane z procesem starzenia. Kiwi poprawia jej funkcjonowanie, uzupełnia niedobory minerałów i witamin w organizmie. Kiwi chroni naszą skórę przed wolnymi rodnikami i pobudza produkcję kolagenu. Opóźnia procesy starzenia, łagodzi stany zapalne, wzmacnia kruche naczynka krwionośne, poprawia stan tłustej i trądzikowej cery, a także rozstępy.


    Pestki kiwi to doskonały naturalny kosmetyk używany do peelingu. Oczyszcza skórę, poprawia krążenie krwi, wygładza i poprawia koloryt naszej skóry. W związku z dużą zawartością witaminy C usuwa plamy i przebarwienia z naszej cery, rozjaśnia ją i rozświetla. Skóra staje się dotleniona i pozbawiona zbędnych produktów przemiany materii.

    Ekstrakty z kiwi możemy spotkać w balsamach, pomadkach nawilżających, do pielęgnacji ust spierzchniętych i przesuszonych. W kremach, szamponach, maseczkach do cery suchej i normalnej, perfumach i wodach toaletowych.

    Peeling z kiwi: zmiksuj owoc kiwi, połącz z łyżką oliwy i łyżką gruboziarnistej soli. Powstałą papkę wmasuj w twarz i dekolt, po czym spłucz letnią wodą.

    Maseczka do cery tłustej i mieszanej: zmiksuj owoc kiwi, dodaj dwie łyżki naturalnego serka homogenizowanego. Nałóż na twarz na 15 - 20 minut, zmyj letnią wodą.
    Maseczka oczyszczająca i ściągająca: zmieszaj 2 łyżeczki otrębów pszennych, z 2 łyżeczkami twarogu i połówką startego kiwi. Taką maseczkę nałóż na umytą twarz na 15 minut, zmyj letnią wodą.

    Ma bardzo szerokie kulinarne zastosowanie. Kiwi dodawać możemy do ciast, do sałatek, deserów, suszyć, robić z nich przetwory, konfitury, marmolady, sosy, soki, wina, nalewki. Warto dodawać kiwi do uzupełnienia smaku mięs cielęciny, wołowiny, drobiu, przygotowując między innymi sosy i nadzienia z dodatkiem chili i podsmażoną cebulą. Kiwi bowiem można smażyć, dusić, piec.

    Nie powinniśmy kiwi dodawać do galaretek, ponieważ enzymy zawarte w kiwi powodują, że żelatyna nie ścina się. Kiwi może uczulać, niewskazane jest dla osób uczulonych na ananasy lub papaje, ze względu na papainę lub aktynidinę, która może wywoływać alergie u osób dorosłych i dzieci. Objawami alergicznymi może być wysypka, ból gardła, pocenie, opuchnięcie twarzy i języka, wymioty i kłopoty z oddychaniem.

    Kiwi jemy na surowo, wbrew wielu przekonaniom razem ze skórką. Tak, okazuje się że skórka kiwi jest jadalna i to w niej znajduje się magazyn większości witamin i błonnika dzięki, któremu kiwi posiada swe cudowne właściwości.

                                                              

Brak komentarzy: