niedziela, 27 maja 2012

MELONY.




  • MELONY
    - jadalne owoce ogórka z rodziny jednorocznych roślin dyniowatych, prawdopodobnie pochodzące z Azji lub Afryki. Melony były znane już w starożytności. Grecy i Rzymianie doceniali ich walory smakowe a z czasem trafiły również do Środkowej Europy. W Polsce były uprawiane od XIX wieku. Istnieje bardzo wiele odmian tego owocu, które różnią się wielkością, kształtem, kolorem miąższu, smakiem, a w wyniku krzyżowań ciągle powstają nowe odmiany. Do naszego kraju Polski melony sprowadziła królowa Bona. Melony są bardzo rzadko uprawiane w Polsce, chociaż coraz częściej doceniamy ich odżywcze właściwości i walory smakowe i lecznicze właściwości.
    Ze względu na gatunek mogą być barwy białej, pomarańczowej, żółto zielonej, brązowej, miąższ może być koloru białego, żółtego, pomarańczowego, czerwonego, zielonkawego, mniej lub bardzo słodkie, aromatyczne, soczyste, mdłe lub gorzkawe .

    Melony zazwyczaj spożywamy na surowo, w 90% zawierają wodę, posiadają dużo cukrów w postaci fruktozy, glukozy i sacharozy, beta karoten, kwas foliowy, pektyny, ale za to mało kalorii prawie wszystkie odmiany są niskokaloryczne i wspaniale gaszą pragnienie. Bogate są w witaminy A, B1, B2, B6, B12, C , D, E, P oraz składniki mineralne - potas, żelazo, magnez, jod, wapń, fosfor. 
    Medycyna ludowa od dawna docenia właściwości lecznicze melonów, zaleca ich spożywanie w bólach reumatycznych, dolegliwościach nerek, wątroby, w rekonwalescencji po długo trwałych chorobach. W chorobach sercowo naczyniowych, stwardnieniu tętnic, niedokrwistości. Jako środek w leczeniu bóli gardła i przewlekłego kaszlu, środek przeciw robakom, do usuwania plam i piegów oraz innych przebarwień skórnych i wągrów. Ze względu na zawartość karotenoidów opóźnia starzenie, wzmacnia proces widzenia, działa przeciw nowotworowo.
    Melon również wzmacnia naszą psychikę w walce z codziennym stresem. Zawarty w nim enzymatyczny przeciwutleniacz wzmacnia organizm, redukuje zmęczenie i stres, chroniąc nas przed wypaleniem psychicznym. Codzienne spożywanie melona, nawet w niewielkich ilościach pomaga uspokoić nerwy i działa relaksacyjne.
    Dla osób chorych na cukrzycę słodkie odmiany melonów ze względu na zawartość cukrów są raczej nie wskazane i powinny być spożywane umiarkowanie. Naukowcy jednak potwierdzają skuteczność spożywania przez cukrzyków gorzkiego melona o właściwościach hipoglikemicznych, obniżających poziom cukru w krwi i jego skuteczne działanie w zwalczaniu cukrzycy typu 2. Gorzki melon jak dowiedziono zwiększa ilość komórek β w trzustce, obniża poziom trójglicerydów w krwi i poziom hemoglobiny.
    Melony w większości spożywamy na surowo, pokrojone  w kostki lub ćwiartki po wcześniejszym usunięciu pestek. Szeroki jest  katalog specjałów jakie możemy przyrządzić z melonów. Możemy je dusić i marynować, suszyć, robić kompoty, dżemy, konfitury, marmolady, zupy, sałatki, lody, desery, dodawać jako dodatek do owocowych ponczów lub drinków. Przepyszne są melonowe szaszłyki lub melonowa zapiekanka.  

Brak komentarzy: