niedziela, 27 maja 2012

MORELE.




  • MORELE

    - owoce rośliny wieloletniej z rodziny różowatych, od ponad 4000 lat występującej w stanie dzikim w Chinach i Azji. Obecnie roślina uprawna w Chinach, USA, Grecji, we Włoszech, Francji, Armenii, Turcji, Polsce w innych krajach.


    Morele to zdrowe i smaczne owoce bogate w witaminy: A, B1, B2, B6, C, E, PP, błonnik, białka, tłuszcze, składniki mineralne: sód, potas- regulujący ciśnienie krwi i pracę nerek, magnez, wapń, fosfor, jod, żelazo. Latem kuszą pachnącą słoneczną skórką, zimą mięsistym wnętrzem i słodkim miąższem. Możemy spożywać je na surowo, 100 g świeżych moreli to tylko 47 kcal lub zajadać się suszonymi bardziej kalorycznymi owocami, których 100g to 284 kcal z większą zawartością beta- karotenu.


    Zachwycamy się ich walorami smakowymi jednak oprócz nich morele posiadają również właściwości lecznicze. Zapobiegają nowotworom, chorobom krążenia, obniżają ciśnienie krwi, osteoporozę. Przywracają równowagę kwasowo-zasadotwórczą w organizmie, poprawiają kondycję naszych oczu. Aby dostarczyć organizmowi doskonałego przeciwutleniacza beta-karotenu wystarczy zjadać 3 morele dziennie, co spowolni procesy starzenia i pozwoli uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych. Nasza cera rozpromienieje i długo zachowa młodość. Jedzenie moreli poprawia trawienie i zapobiega anemii, wspomagają tworzenie czerwonych krwinek.


    Największym producentem suszonych moreli jest Turcja, inne państwa to Iran, Hiszpania, Pakistan i USA. Już starożytna medycyna doceniała cenne właściwości suszonych moreli i stosowała je jako środek poprawiający, ujędrniający, nadający miękkości i gładkości skórze. Suszone morele zachowują wszystkie swoje cenne i wartościowe składniki bogate w pierwiastki, witaminy i błonnik. Odbudowują one zniszczone włókna kolagenowe, odblokowują kanały łojowe, zapobiegają starzeniu skóry, przynoszą dobre efekty w walce z trądzikiem młodzieńczym.


    Naukowcy zajmujący się badaniem moreli odkryli w pestkach moreli Amigdalinę czyli witaminę B17, która ma ogromne znaczenie w leczeniu wszelkiego rodzaju nowotworów, co okazało się największym odkryciem ostatnich czasów. Spożywanie zarówno świeżych jak i suszonych owoców zaleca się palaczom.


    Jak większość owoców morele także znalazły zastosowanie w kosmetologi, w produkcji szamponów, balsamów, kremów, mleczek, toników, różnego rodzaju maseczek, peelingów, olejków do ciała, perfum. Domowym sposobem również można sobie przygotować upiększające morelowe maseczki:
      
  •  Maseczka do cery suchej: 2 dojrzałe morele zmiksować lub utrzeć na tarce, do powstałej papki dodać łyżeczkę oliwy, 3 łyżeczki mleka, zawartość 1 kapsułki witaminy E. Dokładnie wymieszać wszystkie składniki nanieść na twarz, szyję i dekolt. Po 20 minutach zmyć letnią wodą.  
  • Maseczka nawilżająca: 2 morele i pół banana rozgnieść, dodać 1 żółtko i łyżkę miodu. Nałożyć na twarz i dekolt, po 15 minutach zmyć letnią wodą.  
  • Maseczka intensywnie odżywiająca: 2 morele rozgnieć, dodaj łyżkę oliwy wymieszaj, nałóż na twarz na 15 minut, po czym zmyj letnią wodą.  
  • Maseczka regenerująca: 2 morele zmiksuj lub rozgnieć, dodaj 2 łyżki jogurtu, 1 łyżkę miodu. Nałóż na twarz, szyję, dekolt, po 15 minutach zmyj letnią wodą.

    W kulinariach też znalazły zastosowanie, używamy ich do przepysznych deserów, ciast, knedli, pierogów. Przygotowujemy z nich soki, kompoty, konfitury, dżemy, musy, galaretki. Są wspaniałym dodatkiem do dań mięsnych, sałatek, przyrządzamy nalewki lub wyśmienity morelowy likier.

Brak komentarzy: