środa, 7 listopada 2012

KAPUSTA.


 
KAPUSTA
- roślina z rodziny kapustowatych, do której należy szereg odmian kapusty. Roślina znana, dziko rosnąca już od 2500 lat p.n.e. w rejonach Morza Śródziemnego, skąd najprawdopodobniej się wywodzi. Obecnie roślina uprawna, uprawiana w wielu rejonach świata. Najpopularniejsza odmiana to kapusta głowiasta. Do tej odmiany zaliczamy: kapustę białą, nadającą się zarówno na surówki, do gotowania i kiszenia. Inne odmiany to : kapusta włoska, sprowadzona do naszego kraju dzięki królowej Bonie, o kędzierzawych, silnie pomarszczonych liściach. Przewyższająca swoim smakiem, aromatem i wartościami odżywczymi kapustę białą. Kapusta czerwona, która zawiera antocyjany najsilniejsze przeciwutleniacze, a której nie doceniamy i rzadko gości na naszych stołach. Ma zaszczytne miejsce w kuchni śląskiej, bo nie ma to jak wołowa rolada, kluski śląskie i modra kapusta. Kapusta pekińska, która przywędrowała na nasze stoły z Chin i zdobywa coraz większą popularność, królując w przeróżnych smacznych sałatkach. Do kapustowatych zaliczamy jeszcze: brukselkę, brokuły, kalarepę, jarmuż.

Kapustę znano, uprawiano i ceniono już w starożytności, jej niezwykłe lecznicze właściwości wykorzystywali już Rzymianie w I wieku n.e. uważali ją za panaceum na wszystkie choroby. Stosowali kapustę do leczenia chorób płuc, wrzodów, wątroby, stawów, leczenia ran i wszelkich chorób skórnych. Udomowić i wprowadzić kapustę do uprawy udało się jednak dopiero w IV wieku p.n.e. Grekom, którym udało się wyhodować kapustę głowiastą. Do Polski kapusta przywędrowała w XV wieku, co zawdzięczamy królowej Bonie. Od tego czasu kapusta gościła na stołach chłopskich, dworskich i królewskich, wszyscy cenili jej bezcenne właściwości.

Już od najdawniejszych czasów była ceniona za swe właściwości lecznicze, przez medycynę ludową, gdzie do dziś wiedzie prym wśród warzyw. Sok kapuściany to najlepsze lekarstwo na wrzody żołądka, a okłady z liści i soku na złagodzenie bóli reumatycznych, wrzodów i ran skórnych. Co potwierdzają współcześni naukowcy. W starożytności kapuście stawiano Świątynie, kapusta ma nawet swoje święto, w Niemczech, jak również w naszym kraju, w Charsznicy gdzie hucznie obchodzone jest jej święto.

Wszystkie odmiany kapust bogate są witaminy: A, B1, B2, B6, C, E, K, PP, U, składniki mineralne: fosfor, mangan, cynk, miedź, siarka, potas, kobalt, fluor, chlor, jod, wapń, żelazo, arsen, sód, błonnik pokarmowy, 16 wolnych aminokwasów, cukry, antyoksydanty, kwas foliowy, kwas nikotynowy, kwas szczawiowy, pantotenowy, karoteny, antocyjany. Kapusta jest niskokaloryczna 100 g zawiera 40 kcal.

Kapusta jest cudownym lekiem, który leczy prawie wszystko !!! Możemy ją stosować zewnętrznie, przykładając na obolałe miejsca kapuściane liście, jak i wewnętrznie, jedząc i pijąc przygotowane z niej soki, które mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Lecznicza jest kapusta surowa, duszona, gotowana, smażona, jak również woda po gotowanej kapuście. Bardzo długi jest indeks chorób, które możemy wyleczyć dzięki kapuście. Kapusta wzmacnia odporność organizmu, pobudza apetyt, przeciwdziała anemii, zwalcza wszelkiego rodzaju bóle: uporczywe bóle głowy, bóle mięśni, bóle reumatyczne, bóle lędźwi, nerwobóle, bóle gardła przy przeziębieniu, bóle żołądka i jelit, migreny, bolesne bóle menstruacyjne, bóle twarzy, bóle zębów, paradentozę, szkorbut, zwalcza bóle i choroby przyzębia. Pomaga w zapaleniu zatok czołowych, szczękowych, nosowych, zapaleniu powiek, spojówek, łagodzi podrażnione, łzawiące, zaczerwienione oczy. Kapusta leczy wszelkie owrzodzenia, skutecznie leczy wrzody żołądka, jelit, owrzodzeniach przewodu pokarmowego, niedokwaśności, nadkwasoty, owrzodzenia kończyn, owrzodzenia żylaków, żylaki odbytu, żylaki nóg. Leczy i zwalcza kaszel szczególnie suchy, kaszel sezonowy, alergiczny, gruźlicę, koklusz, astmę chroniczną i dziecięcą, grypę, anginę, przeziębienia, chrypkę, zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie opłucnej, chroniczny nieżyt oskrzeli, katar sienny, katar i nieżyt nosa.

Pomocna jest w leczeniu gruźlicy stawów, gruźlicy kości, ischiasie, gośćcu - reumatyzmie stawowym i mięśniowym, lumbago, rwie kulszowej, w niedomaganiach wątroby i pęcherzyka żółciowego, zapaleniu woreczka żółciowego, w nieżycie i zapaleniach jelit i żołądka, chronicznym nieżycie żołądka, zapaleniu okrężnicy, hemoroidach, w dolegliwościach i infekcjach jelit, dolegliwości nerek, kamicy nerek, kamicy dróg moczowych, skąpomoczu, kolkach nerkowych, kolkach żółciowych, marskości i twardości wątroby, śledziony, zapaleniu prostaty, skazie moczowej, dnie, wspomaga i reguluje trawienie, co sprzyja prawidłowej przemianie materii, wspomaga odchudzanie, odtruwa organizm z toksyn i trucizn, wspomaga pracę serca, wspomaga i reguluje krwiobieg, obkurcza naczynia krwionośne, zapobiega zapaleniu tętnic, nadciśnieniu tętniczemu.

Wspomaga układ nerwowy, koi nerwy, zwalcza przemęczenie, bezsenność, zapobiega depresjom, wspomaga leczenie cukrzycy, obniża poziom cukru, obniża cholesterol, zapalenie krtani, zapalenie węzłów i naczyń chłonnych, zapalenie włośniczek, zapalenie macicy, zapalenie i obrzmiałość piersi po porodzie, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie stawów, półpasiec, zapobiega utracie soli mineralnych, odwapnieniu organizmu, krzywicy, osteoporozie, zlikwiduje wodę w kolanie, likwiduje zaparcia i zatwardzenia, zwalcza biegunki, zwalcza i usuwa pasożyty jelit. Pomaga w leczeniu bezgłosu, leczy głuchotę, przytępienie słuchu i zapalenia ucha środkowego, leczy alkoholizm i zamroczenia alkoholowe, kaca, działając odtruwająco i odwykowo.

Leczy wszelkiego rodzaju choroby skórne: wysypki, wybroczyny podskórne, wysięki stłuczeniowe, sińce, trudno gojące, pękające rany, łojotok, czyraki, liszaje, pryszcze, pokrzywki, ropnie, postrzały, zastrzały, wszelkie choroby skóry, dermatozy, martwice, egzemy, gangreny, obrzęki, guzy, uszkodzenia skóry i naskórka, zranienia, trądzik, opryszczkę, ukąszenia owadów, odmrożenia, oparzenia, porażenia słoneczne, udary, regeneruje, oczyszcza, pielęgnuje, rozjaśnia, odmładza, wzmacnia cerę i skórę, wzmacnia słabe włosy i paznokcie.
Wszystkie kapustne zawierają duże ilości sulforanu, co zostało potwierdzone naukowo, który usuwa związki rakotwórcze z organizmu człowieka. Kapusta chroni nasz organizm i profilaktycznie zwalcza raka piersi i sutka, płuc, raka jajników, jąder i prostaty, raka pęcherza moczowego i jelita grubego.

Najzdrowsza jest kapusta surowa, spożywana w formie surówek, sok z kapusty i świeże kapuściane liście stosowane do owijań i okładów, jak również kapuściane kąpiele działające wzmacniająco, usuwające zmęczenie, bóle mięśni, stawów. Takie kąpiele powinny trwać co najmniej pół godziny, a wykorzystujemy do nich wywar z ugotowanych dwóch główek kapusty. Wywar wlewamy do wanny z ciepłą wodą i relaksujemy się kąpielą.

Sok uzyskujemy miksując liście kapusty w sokowirówce, zaczynając kurację od wypicia 1 szklanki soku dziennie i stopniowo zwiększając ilość wypijanego soku do 1 litra dziennie, po czym zmniejszany ilość soku do całkowitego zaprzestania sokowej kapuścianej kuracji. Sok ma działanie antyseptyczne, działa leczniczo, kojąco. Ma działanie podobne do działania antybiotyku. Sokiem również możemy pielęgnować skórę i cerę przecierając nim twarz, dekolt jak i całe ciało, taki zabieg poprawia krwiobieg, regeneruje, oczyszcza, absorbuje tłuszcz z tkanki podskórnej.

Okłady przygotowujemy ze świeżych umytych i osuszonych liści, lekko rozgniecionych lub rozwałkowanych do momentu ukazania się na nich soku. Przykładamy na chore miejsce najlepiej 2 lub 3 warstwy przygotowanych liści i owijamy bandażem, do każdego zabiegu stosujemy nowe świeże liście kapusty.

Kapusta chroni również kobiety karmiące przed zapaleniem piersi, pomocna jest w chwili, gdy piersi stają się twarde i ciężkie jak kamienie, a noworodek nie potrafi sobie poradzić ze ssaniem twardej piersi. Na ratunek stawia się wtedy kapusta, a raczej jej liście, najlepiej schłodzone w lodówce, które przyłożone do piersi w mig zniwelują zagrożenie i przywrócą piersi do zdrowia.

Kapusta jest idealnym warzywem stosowanym w dietach odchudzających, jest niskokaloryczna, posiada wiele witamin, minerałów, błonnik pokarmowy, nie zawiera tłuszczu i cholesterolu, działa antyseptycznie, anty wirusowo, zapewnia uczucie sytości i powoduje intensywny rozkład tkanki tłuszczowej.

Jak już wspomniałam najlepsza i najzdrowsza jest kapusta spożywana na surowo w postaci różnych smakowitych surówek, którą możemy łączyć z innymi warzywami i owocami. Kapustę możemy również gotować, dusić, smażyć, zasmażać, kisić, mrozić. Może być daniem głównym lub dodatkiem do innych potraw. Możemy przyrządzać z niej zupy, kremy, surówki, sałatki, zapiekanki, kiszonki. Doprawiać ziołami i przyprawami, rozmarynem, kminkiem, koprem włoskim, kolendrą, liściem laurowym, zielem angielskim, majerankiem, papryką. Kapusta jest niskokaloryczna i lekko strawna spożywana na surowo, jej ciężkostrawność i dużą kaloryczność powodują dodatki w postaci tłustych mięs, kiełbas, boczku i golonki, które są ulubionymi przez nas dodatkami do tradycyjnego bigosu. Ciężkostrawność możemy jednak złagodzić dodając do kapusty ułatwiający trawienie koper, majeranek czy kminek.

Kapustę gotujemy krótko, na początku bez przykrycia, aby pozbyć się ostrych eterycznych olejków charakteryzujących kapustę, możemy również temu zaradzić gotując kapustę z kromką chleba. Pozwalając im się ulotnić, nadajemy kapuście wyjątkowy, delikatny smak i aromat. Aby uniknąć wzdęć dodajemy do gotowania wiatropędny kminek, majeranek, koper.

Kapusta jest warzywem tanim, ogólnie dostępnym, króluje w sklepach i na straganach niemal przez cały rok. Powinniśmy ją spożywać pod różną postacią co najmniej kilka razy w tygodniu lub codziennie wypijać szklankę soku, aby tanim kosztem oczyścić nasz organizm i poprawić  jego metabolizm. Ta królowa warzyw może korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie i urodę, które przecież jest dla nas najcenniejsze.

Brak komentarzy: