środa, 7 listopada 2012

KALAREPA.



KALAREPA
- jest dwuletnią rośliną, odmianą kapusty warzywnej, należącą do rodziny kapustowatych. Pochodzi z północnej Europy i do dziś jest tam uprawiana i spożywana. Jest warzywem szeroko uprawianym w większości krajów świata, jednak u nas w Polsce raczej nie uprawia się jej na szeroką skalę. Najbardziej wartościowe, kryjące w sobie największe bogactwo zdrowotne, są jadalne młode liście kalarepy, które dwukrotnie przewyższają to co znajduje się w jadalnej przerośniętej, zgrubiałej, mięsistej, słodkiej, delikatnej, soczystej, łodydze nazywanej jabłkiem, o jasno zielonym lub fioletowym kolorze i białym miąższu. Choć zawiera mnóstwo cennych składników, raczej bardzo rzadko króluje na naszych stołach i nie doceniamy jej odżywczych i leczniczych właściwości.

Kalarepę znano i ceniono już w starożytnym Rzymie, skąd w XVIII wieku trafiła do krajów Europy, a do Polski dotarła dopiero w XIX wieku. Jej wartości zdrowotne i odżywcze ceni medycyna ludowa i naturalna, wykorzystując ją w leczeniu kaszlu, astmy, gruźlicy, wątroby, zaparć, usuwaniu toksyn z organizmu i wykorzystując jej żółciopędne właściwości.
W kalarepie tym cennym warzywie, o bardzo dużych odżywczych i smakowych wartościach znajdziemy witaminy: A,  B1, B2, B5, B6, C, E, K, PP, składniki mineralne: wapń, potas, sód, magnez, żelazo, miedź, chlor, jod, mangan, fosfor, kwasy: foliowy, pantotenowy, jabłkowy, nikotynowy, szczawiowy, karoteny, luteinę, błonnik, białko, węglowodany. Jest warzywem niskokalorycznym, zalecanym w dietach odchudzających, 100 g kalarepy to tylko 25 kcal i do tego jest warzywem nieuczulającym.

Kalarepa jest danym nam przez naturę lekarstwem, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wzmacnia odporność, neutralizuje wolne rodniki, zapobiega niedokrwistości, usprawnia krążenie krwi, wspomaga leczenie anemii, reguluje perystaltykę jelit, przyspiesza trawienie, przyspiesza wydzielanie żółci, skuteczna w leczeniu kamicy żółciowej, wspomaga pracę wątroby i nerek, obniża ciśnienie krwi, zapobiega miażdżycy, chorobie wieńcowej, obniża poziom cholesterolu, reguluje i utrzymuje w normie zawartość cukru w krwi, wspomaga leczenie cukrzycy, wzmacnia wzrok, korzystnie wpływa na leczenie zaćmy, reguluje metabolizm organizmu, usuwa toksyny z organizmu, łagodzi bolesne oddawanie moczu, zmniejsza obrzęk moszny, hamuje krwawienia okrężnicy, wspomaga układ nerwowy, likwiduje zaparcia, ma działanie przeciwkrwotoczne, leczy stany zapalne dziąseł, zmniejsza i łagodzi skutki zatruć alkoholowych i narkotykowych.

Kalarepa ma duże działanie antynowotworowe, w związku z wysoką zawartością przeciwutleniaczy i silnych substancji przeciwrakowych, korzystnie wpływa na leczenie raka sutka i zapobiega rakowi jelita grubego.

Najwartościowsza i najbardziej odżywcza jest kalarepa zjadana na surowo, jednak możemy ją również gotować, piec, dusić, zapiekać, grillować, mrozić, konserwować. Faszerować niemal wszystkim, mięsem, rybami, grzybami, groszkiem, szparagami, pomidorami, innymi warzywami. Kalarepa może być daniem głównym lub dodatkiem do zup, sosów, surówek, sałatek. Możemy łączyć ją z majonezem, śmietaną, serami, sosami, ziołami. Młodziutkie kalarepki możemy chrupać jak rzodkiewki i w najrozmaitsze sposoby degustować się i rozkoszować ich bogactwem smaku.

Kupując kalarepę powinniśmy zwrócić uwagę na świeżość liści, które powinny być jędrne i intensywnie zielone, bez brunatnych przebarwień, oraz na jędrność i twardość bulwy. W lodówce kalarepę możemy przechowywać do 5 dni, a mrożoną nawet pół roku.
Kalarepa zalecana jest bez mała wszystkim, począwszy od niemowlęcego okresu do późnej starości. 

Ale uwaga ! wystrzegać się jej powinny osoby cierpiące na kamicę nerkową, wrzody żołądka i dwunastnicy, ze względów na obecność szczawianów, które mogą wykazywać działanie podrażniające.

Kalarepa to poezja smaku i aromatu, mimo że jest u nas pospolitą rośliną uprawną, wiele osób o niej zapomina i nie gości na naszych stołach, a powinna zajmować zaszczytne miejsce w naszym menu.
Chcemy mieć krzepę, jedzmy więc kalarepę !!!

Brak komentarzy: