środa, 7 listopada 2012

KALAFIOR.

KALAFIOR

- jest jednoroczną rośliną należąca do rodziny kapustowatych, odmianą kapusty warzywnej. Pochodzi z Cypru, gdzie nazywany był kapustą cypryjską. Kalafior jest wyłącznie rośliną uprawną, uprawianą na terenie całej Polski. Uprawianą dla smacznego, dietetycznego, osiągającego około 25 cm,  jadalnego, mięsistego kwiatu zwanego różą. Najbardziej wartościowe są białe róże kalafiora, ale w uprawie możemy spotkać również kremowe, pomarańczowe, zielone, fioletowe.
Kalafior był już znany w starożytności, cenili go starożytni Rzymianie i Grecy, skąd rozprzestrzenił się na inne kraje świata. W Polsce uprawiany już przed XVII wiekiem, najprawdopodobniej za sprawą królowej Bony, dzięki której został do nas sprowadzony. Uważany był za talizman, chroniący przed złem.
Kalafior jest niezwykle smacznym, dietetycznym warzywem, w którym znajdziemy witaminy: A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, K, składniki mineralne: potas, magnez, sód, żelazo, mangan, wapń, fosfor, cynk, miedź,  fluor, jod, chlor. Zawiera również białko, węglowodany, błonnik, karoteny, kwas nikotynowy, kwas pantotenowy, kwas foliowy. Kalafior jest niskokaloryczny 100 g to tylko 25 kcal, a do tego wszystkiego jest warzywem nie wywołującym żadnych alergii.

Kalafior wzmacnia i podnosi odporność organizmu, zwalcza wolne rodniki, korzystnie wpływa na pracę wątroby i nerek, usprawnia pracę przewodu pokarmowego, leczy schorzenia śluzówki jelit i żołądka, wzmacnia serce i układ krążenia, chroni przed reumatyzmem, zwalcza zaparcia, zapobiega procesom starzenia się skóry i organizmu. Zawarty w kalafiorze sulforafan wykazuje działanie przeciwnowotworowe, jak również uniemożliwia rozwój już istniejących komórek nowotworowych, szczególnie pomocny w leczeniu raka prostaty, zapobiega przerzutom. Działa bakteriobójczo, zwalczając bakterie Helicobacter pylori, tym samym wspomagając leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Najwięcej odżywczych składników zawiera kalafior surowy, jednak kalafiory możemy również blanszować, gotować na wodzie i parze, zapiekać, smażyć na głębokim oleju, marynować, konserwować. Możemy podawać kalafior jako danie główne, na surowo z dodatkiem majonezu, śmietaną lub jogurtem, gotowany i podany ze złoconą na masełku bułką tartą lub jako dodatek do mięs, drobiu, ryb. Kalafior może być głównym składnikiem zup lub dodatkiem do zup jarzynowych. Wykorzystać go również możemy do różnego rodzaju surówek i sałatek. Możemy podawać go z sosami czosnkowymi, musztardowymi, winegret, beszamelem, ziołami imbirem, kminkiem, koprem, zapiekać z serem, smażyć w cieście naleśnikowym, zapiekać z makaronem lub ryżem dusić w białym winie, podawać do różnego rodzaju dipów. 

Zawsze kupując kalafior powinniśmy zwracać uwagę na jego świeżość i kolor róży, który powinien być jednobarwny, bez plamek, przebarwień i uszkodzeń o sztywnych, zielonych liściach. Powinniśmy gotować kalafior krótko, około od 10 - 15 minut, wrzucając go na osolony wrzątek, bez przykrycia, aby ulotnił się nieprzyjemny wydalający podczas gotowania zapach siarki. Aby pozbyć się tego nieprzyjemnego zapachu możemy do gotującego się kalafiora dodać trochę mleka, gałkę muszkatołową lub parę kropel soku z cytryny, co zapobiegnie również odbarwianiu się róż.

Kalafior jak większość kapustnych należy do warzyw gazotwórczych, więc żeby złagodzić wzdęcia należy podawać go z ziołami takimi jak kminek, imbir, koper, majeranek, czosnek. kalafior możemy przechowywać w lodówce nie dużej jak tydzień, a zamrożony nawet przez kilka miesięcy.

Więc kiedy tylko kalafior pojawi się na straganach, korzystajmy z jego dobroczynnych wartości odżywczych i wprowadźmy go do naszego menu, aby rozkoszować się jego smakiem i aromatem. Smacznego! 

Brak komentarzy: