niedziela, 7 sierpnia 2011

Składniki mineralne. WAPŃ.


Składniki mineralne występują zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.

W organizmie spełniają różnorodne funkcje i z tego względu muszą być stale do niego dostarczane. Grupę związków zaliczanych w żywieniu do niezbędnych stanowią składniki mineralne. 
Składniki mineralne spełniają w żywych organizmach rolę substancji regulujących przemianę materii oraz są materiałem budulcowym. 

Organizm ludzki zawiera w swym składzie około 40 pierwiastków chemicznych.
Do podstawowych składników mineralnych zaliczamy przede wszystkim wapń i fosfor, będące głównymi składnikami mineralnymi układu kostnego, żelazo, które jest zasadniczym składnikiem krwi, magnez, niezbędny do budowy i pracy enzymów i hormonów, oraz sód z potas, regulujące gospodarkę elektrolitowo-wodną ustroju.

Najważniejszymi mikroelementami są natomiast: jod, miedz, cynk, mangan, kobalt oraz fluor.
Organizm potrzebuje zarówno makro, jak i mikroelementów.
                                                                                     


Wapń


- jest niezbędnym minerałem, składnikiem kości i zębów, odgrywa zasadniczą rolę w przekazywaniu informacji za pomocą nerwów, konieczny do działania wielu hormonów, niezbędny do funkcjonowania mięśni, jest potrzebny do uwalniania neuroprzekaźników w mózgu, wspomaga układ nerwowy, niezbędny do krzepnięcia krwi oraz regulacji ciśnienia krwi, przyczynia się do zachowania mocnych kości i zębów, bierze udział w procesach metabolicznych żelaza, jest potrzebny do zachowania prawidłowego rytmu serca, jest niezbędny do budowy komórek, pomaga organizmowi przyswajać witaminę B12, jest niezbędny do budowy szkieletu, który stanowi jego magazyn, zapewnia odpowiednią krzepliwość krwi, ułatwia gojenie ran, od niego zależy działanie wielu enzymów, funkcjonowanie mięśni, odprężone nerwy, optymizm , entuzjazm, zdrowy sen.

Objawy niedoboru wapnia:
 
- zaburzenia wzrostu, krzywica, choroby dziąseł, kurcze mięśni, mrowienia i drętwienia w rękach i nogach, zwolnienie tętna, ból w stawach, kłopoty z paznokciami, włosami, zaparcia, wysypki.

Źródła wapnia w pożywieniu:
 
- produkty nabiałowe (oprócz masła), groch, fasola, sery, mak, ryby, migdały, kawior, soja, rzepa, słonecznik, zielone warzywa, mleko pełne w proszku, mleko zagęszczone niesłodzone, sery dojrzewające podpuszczkowe: tylżycki, gouda, sery topione, camembert, szprot wędzony, czekolada mleczna, duża ilość wapnia może być zawarta w wodzie wodociągowej.

                                                                                                                           

Brak komentarzy: