poniedziałek, 20 sierpnia 2012

BAKŁAŻAN.


BAKŁAŻAN
- czyli Psianka podłużna, bo taka jest jego prawidłowa nazwa, jest rośliną z rodziny psiankowatych. Nazywany jest również oberżyną, bakmanem, jajkiem krzewiastym i gruszką miłosną. Wywodzi się z Chin oraz Indii, gdzie jest uprawiany od ponad 4000 lat. Za sprawą handlarzy trafił na stoły Europy z krajów arabskich. Współcześnie jest warzywem globalnym, uprawianym na Dalekim Wschodzie, nad Morzem Śródziemnym, w Ameryce Środkowej i w Chinach. Wydaje owalne, jadalne fioletowoczarne owoce, dorastające do 25 cm długości i ważące do 1 kg. Bakłażany są cenione przez Hiszpanów, Greków, Włochów, są podstawowym składnikiem kuchni śródziemnomorskiej. My również coraz częściej sięgamy po bakłażana, ogólnie dostępnego na półkach supermarketów, z powodu dobroczynnych substancji odżywczych w nim zawartych i niewielkiej ilości kalorii.

Bakłażan poza walorami smakowymi, posiada wiele zalet zdrowotnych, jest nisko kaloryczny, 100g to 28 kalorii. Zawiera dużo soli mineralnych: fosfor, żelazo, magnez, wapń, potas, witaminy A, B2, C, PP, antocyjany, błonnik, karoten, pektyny, niewiele białka i cukru. 

Bakłażany obniżają poziom cholesterolu we krwi, przez co zapobiegają miażdżycy tętnic i chorobom układu sercowo-naczyniowego, w związku z tym nie może ich zabraknąć w diecie dla cukrzyków. Bakłażany mają działanie wykrztuśne, korzystnie wpływają na układ kostny i moczowy, leczą dolegliwości żołądkowe, poprawiają przemianę materii. Posiadają właściwości odtruwające, pomocne jest w leczeniu dolegliwości wątrobowych,  mają działanie moczopędne, zapobiegają reumatyzmowi, pomagają zwalczać bakterie i wirusy. Bakłażan ma także właściwości odtruwające, dlatego często jest zalecany w diecie po kuracji antybiotykowej.
Bakłażan ze względu na gorzkie substancje smakowe posiada właściwości rozkurczowe i rozluźniające. Zawarte w nim bioaktywne substancje roślinne zwalczają wolne rodniki, łagodzą stany zapalne, przeciwdziałają nowotworom. Ich przeciwnowotworowe właściwości potwierdzają uczeni Amerykańscy, a w Australii produkuje się z bakłażana maść, z powodzeniem leczącą groźnego raka skóry.

Sok z surowego lub gotowanego bakłażana ma bardzo silne działanie antybiotyczne, oraz właściwości pierwotniakobójcze, grzybobójcze, bakteriobójcze, potwierdzające się np. w zwalczaniu grypy. Z pewnością bakłażany można polecić osobom odchudzającym się, diabetykom, chorym na nadciśnienie tętnicze i choroby wieńcowe. Z jego spożycia powinny zrezygnować jednak kobiety w ciąży, dzieci, chorzy z chorobami układu pokarmowego, ponieważ jest ciężkostrawny i powoduje wzdęcia.

Bakłażan jest od lat uznawanym i cenionym afrodyzjakiem, wzmagającym potencję.

W kuchni śródziemnomorskiej i azjatyckiej bakłażany mają swoje zaszczytne miejsce, są chętnie używane do przyrządzania przepysznych potraw. Bez nich nie byłoby zapiekanki moussaka czy gulaszu ratatouille.
Bakłażany możemy gotować, dusić, smażyć, grillować, zapiekać, panierować i faszerować. Podawać na zimno i ciepło, jako zupy, kremy, sosy, dipy, pasty, placki, zapiekanki, frytki, jako dodatek do dań z ryżu, warzyw, mięs, w towarzystwie czosnku, cebuli, bazylii, mozzarelli i pomidorów. Przygotowując bakłażana do smażenia, powinniśmy go posolić, dla zmniejszenia goryczki i zmniejszenia jego chłonności, gdybyśmy tego nie uczynili, ten niskokaloryczny owoc, stałby się kaloryczną bombą.



Kupując powinniśmy wybierać bakłażany dojrzałe, bez przebarwień i plam, z gładką błyszczącą skórką, tworząc z nich wspaniałe smaczne potrawy kulinarne, pieszczące nasze podniebienia.

Brak komentarzy: