poniedziałek, 20 sierpnia 2012

CZARNA PORZECZKA.



CZARNA PORZECZKA

- owoc krzewu z rodziny agrestowatych, o charakterystycznym, intensywnym zapachu i smaku. Ojczyzną porzeczki jest Europa i Azja. Jej orzeźwiające właściwości w XV wieku docenili Francuzi rozpoczynając uprawę tego niezwykłego krzewu. Również w Polsce porzeczka występuje w stanie dzikim, jest również uprawiana na działkach i w przydomowych ogródkach. 

Czarna porzeczka zawiera trzy razy więcej witaminy C niż cytryna! Już pół szklanki tych cennych owoców pokrywa dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na 
witaminę C. 

Jest najwspanialszym źródłem wielu niezbędnych do funkcjonowania organizmu witamin -  A, B, B5, K, PP ,  biotyny, kwasu foliowego, soli mineralnych: potas, żelazo, fosfor, wapń, magnez, mangan, bor, cynk i jod. Zawiera pektyny neutralizujące substancje toksyczne, przeciwzapalne antocyjany, błonnik regulujący trawienie i pracę jelit, olejki eteryczne o właściwościach antyoksydacyjnych i antybakteryjnych. Tyle cennego zdrowia i zaledwie 45 kcal w 100 g.

Czarna porzeczka jest niezwykle cenną rośliną leczniczą. W celach leczniczych wykorzystuje się zarówno owoce jak i liście czarnej porzeczki.
Owocami z czarnej porzeczki wspomożemy leczenie wątroby, nerek, oczyścimy organizm z toksyn, wzmocnimy układ odpornościowy, obniżymy ciśnienie tętnicze, wzmocnimy serce. Zapobiegają przeziębieniom, chorobom reumatycznym, zwalczają uczucie zmęczenia, wzmacniają i uelastyczniają naczynia krwionośne, regulują prace układu pokarmowego, przyspieszają przemianę materii, zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory. Wspomaga leczenie i ataki astmy, wzmacnia układ immunologiczny, poprawia sprawność umysłową, zwiększa koncentrację, zapobiega prostacie.

Herbatka z liści ma korzystny wpływ na pracę nerek i przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. Jest stosowana jako środek ściągający, przeciwzapalny, przeciwbiegunkowy.
Wyciągi z liści działają przeciwzapalnie, zmniejszają obrzęki, poprawiają krążenie i pracę serca, zwiększają wydalanie moczu i produkty przemiany materii, hamują rozwój drobnoustrojów przewodu pokarmowego. Zaleca się je w miażdżycy, dnie, otosklerozie, nieżytach żołądka, biegunkach, kolkach, kamicy dróg moczowych, przewlekłych nieżytach pęcherza, migrenie.

Odwar z liści ma działanie ściągające i przeciwbakteryjne stosuje się go do płukań, przemywań i okładów w skazie limfatycznej, chorobach skórnych i wysypkach. Zmiażdżone lub zgniecione liście pomogą nam jako okład na trudno gojące się rany żylakowe, drobne zranienia, czy ukąszenia owadów.
Czarne porzeczki mają również zbawienny wpływ na naszą urodę, przyspieszają procesy odnowy skóry, wzmacniają naczynia krwionośne, zwalczają wolne rodniki i opóźniają procesy starzenia, odżywiają i nawilżają naskórek. Skóra zachowuje jędrność i młody wygląd. Znajdziemy wiele kosmetyków z czarną porzeczką: kremów, maseczek, peelingów, toników, szamponów czy perfum z nutą zapachową czarnej porzeczki. Aby poprawić stan skóry można jeść świeże owoce, ale również przygotowywać z nich maseczki i peelingi.

Owoce czarnej porzeczki można spożywać na surowo, wzbogacając organizm o bezcenne składniki odżywcze, można spożywać również przetworzone bo zachowują swoje właściwości. Przygotowujemy z nich soki, kompoty, dżemy, konfitury, sosy, nalewki, wonne wina. Porzeczki możemy mrozić lub suszyć. Dodawać je do ciast, sałatek, deserów i mięs.

Czarną porzeczkę doceniają zielarze i lekarze od wielu lat, a my jakbyśmy zapomnieli o tym dobroczynnym owocu, którego nazywa się Eliksirem młodości i  z którego bogactwa powinniśmy zacząć czerpać korzyści dla własnego cennego zdrowia.

 

Brak komentarzy: