poniedziałek, 20 sierpnia 2012

WINOGRON.




WINOGRONA
- owoce winorośli, pnącza z czepnymi wąsami z rodziny winoroślowatych, dających najsmaczniejsze owoce, uprawiane od najdawniejszych czasów. Już Hipokrates doceniał właściwości winogron, leczył nimi choroby układu pokarmowego, zaparcia, skaleczenia i rany, porównywał ich właściwości do właściwości miodu. Dawniej leczono nimi choroby układu pokarmowego, zaparcia, skaleczenia i rany.

Do naszego kraju winogrona trafiły za sprawą Krzyżaków, którzy sprowadzili je w XIII wieku. Od tego czasu cieszą nasze podniebienia i są głównym składnikiem wyśmienitych win gronowych.


Winogrona są naturalną skarbnicą znakomitych substancji regenerujących i oczyszczających organizm. Zawierają witaminy B, C, D, E, PP, mikroelementy: żelazo, wapń, bor, potas, magnez, miedz, 17 aminokwasów, są bogate w łatwo przyswajalne węglowodany, glukozę i fruktozę, a także w kwasy owocowe (AHA), olejki, garbniki i enzymy.

Winogrona zwalczają wolne rodniki, które są sprawcami wielu chorób serca, miażdżycy i układu naczyniowego, odtruwają, dotleniają organizm. Mają właściwości regenerujące, moczopędne, wspomagające nerki i wątrobę, w niestrawnościach, kamicy żółciowej i schorzeniach skóry, chronią przed niewydolnością naczyń krwionośnych, likwidując żylaki, obrzęki, drętwienia, mrowienia nóg, chronią przed osteoporozą.

Miąższ winogron jest bogatym źródłem kwasów owocowych ( mrówkowy, cytrynowy, jabłkowy ), które złuszczają naskórek, likwidują przebarwienia, skutecznie i szybko poprawiają wygląd naszej skóry.

W skórkach i szypułkach winogron znajdują się polifenole - przeciwutleniacze zapobiegające zawałom serca, nowotworom, osadzaniu się tłuszczu w naczyniach krwionośnych, chronią przed promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniami powietrza, dymem tytoniowym.

Wyciąg z pestek winogron wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega ich pękaniu, zapobiega podrażnieniom i starzeniu się skóry.

Olej z pestek winogron jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, powoduje obniżenie „złego" cholesterolu LDL we krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, zapobiega utracie wody z naskórka, odżywia, regeneruje cerę suchą.

Świeże owoce winogron powinny zajadać osoby przemęczone, wyczerpane nerwowo, cierpiące na nadciśnienia tętnicze, reumatyzm, choroby skóry. Winogrona przywracają równowagę kwasowo-zasadową, przyspieszają wydalanie toksyn z organizmu, wspomagają leczenie anemii. Ciemne winogrona są zdrowsze od jasnych, ponieważ mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. W skórce winogron występuje składnik - resveratrol, który ma działanie antyrakowe. Z ostrożnością  powinni je spożywać cukrzycy, ponieważ zawierają duże ilości glukozy.

Winogrona znalazły szerokie zastosowanie w kosmetyce, nadając świeżość, nawadniając i upiększając naszą cerę i skórę, likwidując zmarszczki. Najnowsze badanie dowodzą ich skuteczności w walce z promieniowaniem słonecznym UVA i UVB.

Polecam oczyszczającą i orzeźwiającą kąpiel odtruwającą organizm i oczyszczającą skórę. Do wanny z gorącą wodą wrzucamy garść świeżych liści winogron, czekamy chwilę, aż się zaparzą. I zażywamy do woli relaksującej, odprężającej, poprawiającej samopoczucie kąpieli.
Winogronowa maseczka odmładzająca: po prostu nakładamy na twarz pokrojone połówki owoców, po 20 minutach spłukujemy letnią wodą.

Maseczka dla suchej cery: ucieramy winogrona z miodem, mąką ziemniaczaną, dodajemy łyżeczkę oleju winogronowego. Nakładamy na 20 minut na twarz, po czym spłukujemy letnią wodą. 

Maseczka intensywnie regenerująca: rozgniecione owoce wymieszaj z łyżką mąki ziemniaczanej lub miodem i żółtkiem jajka. Nałóż na twarz, szyję i dekolt, po 20 minutach zmyj letnią wodą. Taka maseczka rozpromienia, rozjaśnia i ujędrnia naszą cerę.

Winogrona są tak smacznymi i wartościowymi owocami, że najchętniej jadamy je na surowo. Jednak mają więcej zastosowań kulinarnych. Możemy dodawać je do deserów, ciast, tortów, sałatek warzywnych i owocowych, mięs, a w szczególności wyrabiać z nich przepyszne likiery i wina.

Suszone winogrona - czyli rodzynki zaliczane do bakalii, możemy spożywać surowe lub jako dodatek do deserów, ciast, lodów, sałatek, mięs i alkoholu. Rodzynki są bardzo słodkie, zawierają dużo fruktozy, błonnika, witaminy z grupy B, C, E, składniki mineralne: potas, magnez, cynk, bor, żelazo, wapń. Rodzynki pomagają w zaparciach, menopauzie, koncentracji umysłu, zwalczają wolne rodniki, wzmacniają serce, wygląd naszej skóry i wzmacniają ogólną odporność organizmu.

Wszystkim zalecane jest wypicie lampki wyśmienitego winogronowego wina do obiadu, wspomagającego trawienie.

Brak komentarzy: