poniedziałek, 20 sierpnia 2012

WIŚNIE.



WIŚNIE
- owoce drzewa wiśniowego z rodziny różowatych. Wiśnie uprawia się na szeroką skalę, głównie dla potrzeb przemysłu spożywczego. Obecnie wiśnie uprawia się niemal w całym świecie, we wschodniej Azji, Japonii, którą nazywa się '' krajem kwitnącej wiśni '', na całym świecie występuje około sześćdziesiąt gatunków wiśni, natomiast w naszym kraju można się jedynie natknąć na dwa rodzaje wiśni.

W lipcu, po truskawkach i malinach przychodzi czas na wiśnie, powinniśmy zajadać się tymi owocami, mającymi zbawienny wpływ na nasz organizm i wygląd. Wiśnie są owocami smacznymi, niskokalorycznymi, orzeźwiającymi, zdrowymi i pełne aromatu lata.

Wiśnie zawierają witaminy: A, B1, B2, C, PP, białko, tłuszcze, węglowodany ( glukozę i fruktozę ), błonnik, kwasy organiczne (  jabłkowy, cytrynowy, oksalowy ), składniki mineralne: potas, wapń, sód, miedz, żelazo, magnez, jod, fosfor.

Od bardzo dawna, co potwierdzają archeologiczne znaleziska w Alpach, medycyna naturalna uznawała i doceniała właściwości lecznicze wiśni. Już 2000 lat temu zjadano ich owoce i doceniano terapeutyczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne właściwości. Skutecznie stosowano wiśnie w kamicy nerkowej i schorzeniach pęcherza moczowego, w leczeniu dny, jako środek zapobiegający zaburzeniom pracy serca i neurozom. 

Napar z suszonych kwiatów stosuje się jako środek napotny przy zapaleniu płuc, zapaleniach górnych dróg oddechowych. Sok z wiśni działa nie tylko antyseptycznie, ale i wykrztuśnie - rozrzedza gęsty śluz i tym samym ułatwia jego odkrztuszanie, do przemywania oczu w zapaleniu spojówek. Ze sproszkowanej kory i drzewa, zaparza się herbatki uspokajające i nasenne, a odwar z młodych gałązek łagodzi bóle reumatyczne.

Wiśnie posiadają wiele właściwości leczniczych, są źródłem naturalnego błonnika, obniżają poziom cholesterolu, obniżają gorączkę, wzmagają apetyt, zapobiegają anemii, stabilizują pracę serca, chronią przed chorobami krążenia, zapobiegają chorobą zwyrodnieniowym stawów, zapobiegają powstawaniu nowotworów, wspomagają pracę nerek.
Kwaśne wiśnie i sok pobudzają procesy trawienne, pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, wspomagają oczyszczenie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, mają działanie moczopędne i przeczyszczające, likwidują zaparcia, działają antybakteryjnie i antyseptycznie, uelastyczniają ściany naczyń krwionośnych, poprawiają krążenie w naczyniach włosowatych, zapobiegają powstawaniu skrzepów i żylaków, przeciwdziałają obrzękom, korzystnie wpływają na skórę, neutralizują wolne rodniki i odchudzają.

Sok wiśniowy rozrzedza śluz w stanach zapalnych dróg oddechowych, działa antyseptycznie i wykrztuśnie, pomaga na bezsenność i przyspiesza zasypianie, dzięki dużej zawartości melatoniny naturalnego przeciwutleniacza, który reguluje rytm aktywności i snu. Wiśnie i sok wiśniowy jest skutecznym środkiem zastępczym mocnych leków nasennych. 

Wszystkim znana alkoholowa nalewka wiśniowa jest rewelacyjnym środkiem dezynfekującym nasz organizm w infekcjach, przeziębieniach, gorączce, jest lekiem na niestrawność, usuwa znużenie. Stosowana zewnętrznie przynosi ulgę w bólach mięśni.

Wiśnie znalazły szerokie zastosowanie w kosmetyce, odżywiają, koją, regenerują i nawilżają naszą skórę, udrażniają pory skórne, oraz włosy. Wiśnie wykorzystuje się do produkcji, mydeł, szamponów, olejków do kąpieli, balsamów do ciała i ust, peelingów. Chronią również skórę przed promieniowaniem UVA i UVB, opóźniając procesy starzenia skóry, spowalniają powstawanie zmarszczek.

Wiśnie możemy spożywać na surowo lub jako dodatek do ciast i deserów. Możemy przyrządzać z nich przetwory, świeże owoce można suszyć, mrozić i kandyzować. Mimo to zachowują swoje lecznicze właściwości przygotowane z nich kompoty, soki, dżemy, konfitury, wina, nalewki i likiery.

Wiśnie, owoce, soki i przetwory powinniśmy jeść, zamiast łykać szkodliwe dla zdrowia tabletki. Powinny być podstawowym składnikiem całorocznej diety, cennej i zbawiennej dla naszej urody i zdrowia.

Brak komentarzy: