piątek, 21 września 2012

CZOSNEK.



Czosnek
- pospolity bylina z wyodrębnionej rodziny czosnkowatych. Pochodząca i dziko rosnąca z Azji Środkowej, skąd na przełomie XVI wieku przywędrowała do Europy, Północnej Afryki, jak również z czasem trafiła na inne kontynenty. Czosnek jest uprawiany jako jednoroczna lub dwuletnia roślina uprawna, dorastająca do około 100 cm, z podziemną tzw. cebulową główką złożoną z kilku do kilkunastu ząbków czosnkowych. Liderem w produkcji czosnku jest Chińska republika Ludowa, która w produkcji prześcignęła Indie, i inne kraje. Dość znaczne zbiory odnotowuje się w USA, Rosji, Egipcie, Hiszpanii, Argentynie. W Polsce wielkość produkcji czosnku nie jest dokładnie zanana. Ale w wielu krajach czosnek ma swoje święto w tym również w Polsce, które od 2007 roku obchodzone jest w gminie Słomniki pod Krakowem.

Czosnek popularny na całym świecie i znany od kilku tysięcy lat jako najskuteczniejsze lecznicze warzywo i przyprawa o ostrym smaku i charakterystycznym zapachu, jest również magiczną rośliną o niezwykłych właściwościach leczniczych. Czosnek powinien królować na naszych stołach i znajdować się w naszej codziennej przynoszącej zdrowie diecie. Posiada działanie silniejsze niż tradycyjne antybiotyki takie jak penicylina i tetracyklina, co potwierdzają przeprowadzone badania, warto więc rozważyć jego skuteczność w leczeniu przeziębienia czy grypy, a wystarczy niewiele tylko regularne zjadanie ząbka czosnku.

Czosnek i jego udowodnione zdolności lecznicze są znane od początku istnienia naszej cywilizacji. Od zawsze cieszył się i był wysoko ceniony w medycynie ludowej i naturalnej. Cenił, opisywał i zalecał go Hipokrates, jako warzywo o niezliczonych zaletach leczniczych. W starożytności uprawiany i stosowany był przez Rzymian, Egipcjan, Greków, Hebrajczyków, Asyryjczyków, Arabów. Już przed wynalezieniem druku, doceniano lecznicze właściwości czosnku w starożytnych Chinach. Sądzono i uznawano że czosnek jest rewelacyjnym środkiem przedłużającym ludzkie życie, jest lekiem w schorzeniach układu pokarmowego, ma działanie moczopędne, jest antytoksyczny. Stosowano w leczeniu górnych dróg oddechowych, w chorobach serca, naczyń krwionośnych, chorobach zakaźnych takich jak tyfus, żółtaczka, w bólach głowy, w bólach zębów i dziąseł, reumatyzmie, w leczeniu trudno gojących się ran. Wierzono że czosnek zwalcza wampiry, czarną magię, chroni przed czarownicami, ukąszeniami żmij. Był lekiem uniwersalnym i pokarmem biedoty. Medycyna ludowa i naturalna docenia bakteriobójcze, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne właściwości czosnku, jak również skuteczność  w leczeniu różnych chorób, traktowano czosnek jako panaceum na wszelkie choroby. Obecnie jest już naukowo udowodniona jego skuteczność, potwierdzona przez liczne badania naukowe, opisana w specjalistycznych literaturach, co ugruntowało pozycję czosnku jako leczniczej rośliny. 

Czosnek od tysięcy lat cieszący się mianem wspaniałego środka leczniczego i cennej przyprawy, w swoim niezwykłym składzie zawiera witaminy:     A, B, B1, B2, B6, C, PP, wiele składników mineralnych: potas, wapń, fosfor, selen, żelazo, miedź, jod, magnez, uran, błonnik, cukry, białko, tłuszcze, pektyny, organiczne związki siarki m.in. Allicynę, która jest złotem czosnku, olejki organiczne, flawonoidy, fitosterole, związki śluzowe, kwasy organiczne. Dzięki nim czosnek działa jak naturalny antybiotyk, chroniący nasz organizm przed wieloma chorobami, skuteczniej niż kupne antybiotyki, niszczący wirusy, bakterie, grzyby, drobnoustroje. Czosnek jest warzywem kalorycznym 100g zawiera 146 kcal.

Czosnek jest jednym z najskuteczniejszych lekarstw o wszechstronnym działaniu na większość dopadających nas chorób cywilizacyjnych. Jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, zwalczającym wolne rodniki. Zwalcza wszystkie infekcje organizmu, zapalenia oskrzeli, płuc, tchawicy, gardła, przeziębienia, grypę, działa napotnie, obniża gorączkę, leczy astmę oskrzelową, koklusz, rozedmę płuc, gruźlicę, anginę, zapalenia migdałków i dziąseł, zwalcza przewlekły katar, zapalenie zatok, zapalenie śluzówki nosa, jest lekiem wykrztuśnym, wspomaga leczenie posocznicy, ma działanie przeciwmiażdżycowe, zwiększa apetyt, leczy nieżyty żołądka i jelit, zwalcza wzdęcia, chroni przed zgagą, zwalcza pasożyty przewodu pokarmowego, owsiki, glisty, tasiemce, oczyszcza i dezynfekuje drogi moczowe, niszczy bakterie oporne na antybiotyki, działa rozkurczowo, ma działanie żółciotwórcze, żółciopędne, poprawia trawienie, łagodzi bóle brzucha, wspomaga metabolizm tłuszczów, redukuje tkankę tłuszczową, obniża poziom cholesterolu, obniża poziom cukru we krwi, obniża poziom trójglicerydów, wzmacnia układ sercowo naczyniowy, obniża ciśnienie tętnicze krwi, leczy tętniaki, przeciwdziała zwapnieniu tętnic, rozszerza naczynia krwionośne, zwalcza zakrzepowe zapalenie żył, przeciwdziała arteriosklerozie, zmniejsza bóle miesiączkowe, dezynfekuje drogi moczowe, zapobiega zatruciom metalami ciężkimi, leczy pleśniawki ustne i pochwowe, zwalcza bóle głowy i ułatwia zasypianie, leczy stany zapalne ucha,  wzmacnia organizm, korzystnie wpływa na potencję, leczy wrzody, ropnie, czyraki, odciski, brodawki, trudno gojące rany, trądzik, pomocny w ukąszeniach owadów, zapobiega starzeniu się organizmu.

Potwierdzone jest również, przez współczesną medycynę, że związki chemiczne zawarte w czosnku hamują rozwój komórek rakowych. Czosnek jest szczególnym warzywem skutecznie powstrzymującym rozwój chorób nowotworowych. Spożywanie świeżego czosnku, powinno być ważnym elementem profilaktyki antynowotworowej, skutecznie zwalcza komórki nowotworowe, szczególnie układu pokarmowego, raka żołądka, raka jelita cienkiego i grubego, raka śluzówki macicy, raka szyjki macicy, raka piersi, raka płuc.

Domowym sposobem możemy przygotować wyśmienite specyfiki z aromatycznego czosnku.

Masło czosnkowe: 4 zmiażdżone ząbki czosnku, 5 łyżek masła, szczypiorek lub drobno pokrojona pietruszka, sól, pieprz do smaku. Miękkie masło, wymieszać z czosnkiem, pokrojonym szczypiorkiem, doprawić do smaku solą i pieprzem. Można zostawić w miseczce lub uformować osełkę i zmrozić w lodówce. Tak przygotowanym masełkiem można smarować chleb, grzanki, okraszać ziemniaki, wzbogacać smak pieczonych mięs, hamburgerów, steków, ryby.

Ser czosnkowo - ziołowy: 250g białego sera, 2 ząbki zmiażdżonego czosnku, drobno pokrojony szczypiorek lub pietruszka lub drobno pokrojone świeże zioła w/g własnego uznania. Wymieszać wszystkie składniki doprawić do smaku solą i pieprzem, schłodzić w lodówce.

Czosnkowy sos: 3 ząbki rozgniecionego czosnku, pół szklanki majonezu, pół szklanki kwaśnej gęstej śmietany lub jogurtu, sól, pieprz do smaku. Dokładnie wymieszać wszystkie składniki, schłodzić w lodówce.

Czosnkowy syrop: 15- 20 rozgniecionych ząbków czosnku, zalej pół litrem przegotowanej letniej wody, dodaj sok z 3 cytryn i wszystko wymieszaj. Tak przygotowany syrop przechowuj w chłodnym miejscu, pij po łyżce 2-3 razy dziennie przed posiłkiem.

Czosnkowy napar: 2-3 zmiażdżone ząbki czosnku, zalej szklanką gorącego mleka. Pij przed snem przez 3 tygodnie, wzmacniająco lub w ostrych, przewlekłych schorzeniach górnych dróg oddechowych.

Nalewka czosnkowa: 40g świeżego potartego czosnku, zalać 250 ml czystego spirytusu. Zamknąć szczelnie w ciemnej butelce i odstawić na 10 dni w chłodne ciemne miejsce. Następnie przecedzić i odstawić jeszcze na 5  dni. Pić 3 razy dziennie, po 20 kropli.

Czosnek jest warzywem i przyprawą nadającą potrawom niezwykle charakterystyczny smak i aromat, powszechnie używaną w kuchni całego świata. Używa się w kuchni Francuskiej, Włoskiej, Angielskiej, Hiszpańskiej, Meksykańskiej, Indyjskiej, Arabskiej, Tureckiej, Tajskiej, Koreańskiej, Rosyjskiej, Kaukaskiej, Chińskiej, Europejskiej w tym Polskiej. Najlepszy jest świeży czosnek, ale można używać suszony, sproszkowany, granulowany, czy w postaci soli czosnkowej. Przyprawiamy nim dania mięsne, z drobiu, z dziczyzny, rybne, owoce morza, makarony, potrawy warzywne, zupy, sosy, sałatki, ziemniaki, jaja, kiełbasy, wędliny, majonezy, dipy. Czosnek możemy gotować, dusić, piec, sparzać wrzątkiem, marynować, zalewać oliwą czy miodem. Czosnek znajdziemy również w wielu gotowych mieszankach przyprawowych. Jest głównym składnikiem przyrządzanej wodzionki, przyprawiamy nim grochówkę, zupę fasolową, dodajemy do kiszonych i konserwowych ogórków.

Wiadomo, że czosnek pozostawia po spożyciu, ostry smak i nieprzyjemny zapach, jednak nie trwa on wiecznie i istnieją metody, którymi można go zniwelować. Po spożyciu świeżego czosnku możemy w celu usunięcia jego przykrego zapachu, przegryzać zieloną natkę pietruszki, seler naciowy, miętę, tymianek, zjeść jabłko, skórkę cytryny lub pomarańczy, zieloną fasolę, kilka ziaren kawy, kminku, ziarnko kardamonu, goździki, możemy czosnek spożywać z dodatkiem cytryny, miodu, mleka, popić czerwonym winem. Lub spożywać możemy dostępne w aptekach preparaty na bazie czosnku, które z reguły są bezzapachowe i dość tanie. Gotowany lub smażony czosnek traci przykrą woń, wzbogacając smak przyrządzanej potrawy.

Czosnek mogą spożywać prawie wszyscy, dzieci, młodzież, dorośli, osoby starsze. Ważne by nie spożywać go zbyt dużo, zaleca się spożycie 1 ząbka czosnku dziennie w celach profilaktycznych i leczniczych. Mino wielu dobroczynnych właściwości, czosnku nie powinny spożywać kobiety ciężarne i karmiące piersią. Uważać również powinny osoby z niskim ciśnieniem i przyjmujący insulinę, przed wprowadzeniem czosnku do diety powinni zasięgnąć opinii lekarza, czy spożycie czosnku nie będzie kolidowało z przyjmowanymi lekami. Bywają również osoby uczulone na czosnek, którego spożycie może spowodować uczulenie alergiczne, wypryski i wstrząs anafilaktyczny.

Ja osobiście pamiętam serwowane przez babcię, potem mamę mleko, z czosnkiem, miodem i masełkiem, gdy byłam przeziębiona. Lub syrop z cebuli, czosnku, miodu i cytryny na męczący przewlekły kaszel, który zawsze był skuteczny i zawsze przynosił ulgę.



Brak komentarzy: